Jak urządzić pokój dla nastolatka

Przychodzi ten moment w życiu, gdy nasza latorośl bez zbędnych ogródek stwierdza, że ma obciachowy pokój i trzeba go zmienić. Zabawki od dawna leżą w kącie zakurzone, a zdjęcia dorastającego szkraba wiszące do tej pory na ścianie koniecznie muszą być zmienione na plakat piłkarza czy piosenkarza. Co zatem jest ważne przy aranżacji pokoju młodzieżowego?


Przede wszystkim należy pamiętać, aby w proces ten zaangażować nasze dziecko. Nastolatek ma już ukształtowane poczucie estetyki i własny gust i to bardo ważne, aby jego wybory uwzględniać przy meblowaniu tego pomieszczenia. Istotne jest wydzielenie stref w pokoju i ich optymalne zagospodarowanie np. kącik do nauki powinien znajdować się blisko okna, nie zapominajmy o biurku i krześle dostosowanym do wzrostu dziecka i dobrym oświetleniu. Jeżeli tylko ilość miejsca na to pozwala, zdecydujmy się na tradycyjne łóżko zamiast rozkładanego fotela czy kanapy. Co do mebli to na pewno warto wyposażyć pokój w szafę na ubrania oraz kilka komód i szafek, które pomieszczą nie tylko ubrania, ale również sprzęt sportowy, książki i inne skarby nastolatka.


Jeżeli chodzi o dodatki, to ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie na ścianie tablicy magnetycznej lub suchościeralnej. W tym miejscu nastolatek będzie mógł notować ważne dla niego informacje lub przyczepiać wakacyjne pamiątki. Nie zapominajmy też o zielonym akcencie i np. na parapecie postawmy jedną roślinę doniczkową (jeżeli nasze dziecko ma sklerozę może to być kaktus).

MIA PROJEKT Maria Leśna, architekt wnętrz